Na święta Bożego Narodzenia niecierpliwie czekają nie tylko dzieci, ale także dorośli. Świąteczny klimat możesz poczuć już na kilka tygodni przed świętami – wystarczy, że zadbasz o odpowiednie dekoracje, a masz ich do wyboru naprawdę mnóstwo. Wiele dekoracji jest naprawdę prostych i łatwych do wykonania, nie musisz ich więc kupować i wydawać na nie mnóstwo pieniędzy. Świąteczny klimat w Twoim domu może się pojawić już w okresie adwentu za sprawą adwentowego wieńca albo kalendarza.
Jakie powinny być świąteczne dekoracje?
Świąteczny klimat w domu tworzy nie tylko choinka, ale także inne dekoracje. To, na jakie się zdecydujesz zależy oczywiście od Twojego indywidualnego gustu, ale strojąc dom na święta pamiętaj, aby wszystkie dekoracje, które wykorzystasz były utrzymane w tym samym stylu. Wybieraj dekoracyjne świąteczne drobiazgi biorąc pod uwagę styl, w jakim urządziłaś swój dom albo mieszkanie. Do wnętrza w stylu rustykalnym albo skandynawskim wybieraj ozdoby wykonane z naturalnych materiałów, świąteczny klimat w domu stworzysz dekorując go stroikami z jedliny, sosny czy świerku, szyszek, lasek cynamonu czy suszonych plasterków pomarańczy. W nowoczesną, minimalistyczną estetykę wnętrza doskonale wpiszą się proste ozdoby w różnych odcieniach szarości, beżu i bieli, a do wnętrza retro wybierz ozdoby w dawnym stylu. Zadbaj o to, aby świąteczny klimat w domu panował już od drzwi wejściowych – możesz je udekorować wieńcem z bombek albo szyszek.
Na jakie świąteczne dekoracje warto postawić?
W czasie świat Bożego Narodzenia najważniejszą dekoracją jest oczywiście choinka. W polskich domach pojawiła się ona dość późno, bo dopiero w XVIII wieku. Wcześniej u sufitu zawieszano czubek świerka czy innego iglastego drzewka, który dekorowano orzechami, jabłkami czy ozdobami ze słomy i opłatka. Szklane bombki po raz pierwszy zostały wykonane w 1847 roku. Dzisiaj w naszych domach oprócz choinki pojawiają się także inne dekoracje. Magiczny nastrój tworzą przede wszystkim świecące dekoracje świąteczne do domu – to nie tylko lampki na choince, ale także różnego rodzaju latarenki z porcelany, szklane lampiony i świecące gwiazdy z papieru albo metalu. Dekoracje świąteczne do domu możesz dzisiaj kupić w różnych kolorach – do tych najbardziej popularnych zalicza się te w kolorze czerwonym, zielonym, złotym i srebrny. Dzisiaj świąteczne dekoracje dostępne są także w kolorze czarnym – połączone ze złotem prezentują się niezwykle elegancko i wytwornie. Możesz wybrać również świąteczne dekoracje i ozdoby w kolorze białym albo różowym. Jeśli mieszkasz w małym mieszkaniu i brakuje Ci miejsca na ustawienie choinki, zastąp ją niewielkimi stroikami wykonanymi z gałęzi jałowca, świerku, jodły albo tui. Możesz też zawiesić na żyrandolu jemiołę albo upleść z niej wieniec.
Jak ubrać się na spotkania przy świątecznym stole?
Święta są okazją do spotkań w gronie najbliższych z pewnością więc zastanawiasz się, jakie ubrania świąteczne dla całej rodziny wybrać? Nawet podczas świąt obowiązuje pewien, wprawdzie nie spisany, dress code. Pamiętaj więc, że do eleganckiej kolacji czy obiadu nie wypada zasiadać mając na nogach kapcie – bardziej odpowiednie będą baleriny, czółenka na niskim obcasie, a dla panów klasyczne półbuty. Pamiętaj, że ubrania świąteczne dla całej rodziny powinny być eleganckie, ale raczej skromne. Staraj się wybierać te w stonowanych kolorach – jaskrawe odcienie sprawdzą się tylko jako ciekawy akcent. Unikaj w stylizacjach kontrowersyjnych fasonów (np. bardzo krótkich spódnic) i elementów sportowych. Podczas rodzinnych spotkań doskonale sprawdzają się klasyczne stylizacje.
Jakie potrawy goszczą na wigilijnym stole?
Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe przekazywane są z pokolenia na pokolenia, mimo że niektóre zostały zapomniane, wiele jest takich kultywowanych po dziś dzień. Tradycja nakazuje, aby do kolacji wigilijnej zasiąść wtedy, gdy na niebie ukaże się pierwsza gwiazdka. W wielu domach rzeczywiście wieczerza wigilijna rozpoczyna się z nadejściem pierwszej gwiazdki, ale wiele osób tego dnia pracuje, do kolacji mogą one zasiąść znacznie później. Zgodnie z tradycją zanim zaczniemy spożywać dania znajdujące się na wigilijnym stole, powinniśmy podzielić się z bliskimi opłatkiem. Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe dotyczą również potraw, które należy przygotować na wigilijną wieczerzę – powinny one być postne. Zgodnie z tradycją w wieczór wigilijny stół należy nakryć białym obrusem (połóż pod nim sianko), ale już w pierwszy dzień świąt możesz go zastąpić kolorowym, na przykład czerwonym.
0 Komentarze