Jak dobrać odpowiedni strój na rodzinny wyjazd, urlop w ośrodku narciarskim czy po prostu zimowy spacer. Rozwiązaniem jest ubieranie warstwami, czyli na cebulkę.
Ubrać się na cebulkę co to znaczy w praktyce
Zatem kiedy mówimy – „ubrać się na cebulkę” – co to znaczy? Nowoczesna odzież sportowa obejmuje trzy autonomiczne warstwy, z których każda spełnia swoje własne funkcje:
- • Pierwsza - podstawowa (bielizna termiczna) - reguluje wilgotność ciała.
- • Druga warstwa - środkowa (bluzy, spodnie, cienkie kurtki puchowe, kamizelki, swetry, pulowery) - zapewnia izolację i ciepło.
- • Trzecia - górna (kurtki, garnitury, spodnie) - chroni przed opadami atmosferycznymi (deszcz, grad, śnieg, zimna mgła) i wiatrem.
Ubieranie warstwowe – podstawowe zasady
Zasada warstw zapewnia niezbędną ochronę, ciepło i wygodę. Nie ma tu znaczenia, co robisz. Możesz wędrować, łowić ryby, uprawiać sport, spędzać rodzinne wakacje na łonie natury lub organizować zajęcia na świeżym powietrzu dla przyjaciół. Prostota i wygoda polega na tym, że warstwy odzieży można łatwo zmieniać w zależności od stopnia obciążenia i zmian pogody. Ubieranie warstwowe zaczynamy od wyboru bielizny termicznej.
Przede wszystkim bielizna termiczna powinna być hydrofobowa. Nie jest tajemnicą, że podczas intensywnej aktywności człowiek intensywnie się poci. Zadaniem bielizny jest odprowadzanie wilgoci ze skóry, zapobiegając wychłodzeniu zimą, a latem zatrzymywanie chłodu.
W produkcji bielizny termoaktywnej stosuje się zarówno tkaniny syntetyczne (Polartec Power Stretch Pro, Pontetorto, FielSensor), jak i naturalne (wełna, bawełna, czasem jedwab). Bawełna ma wiele zalet, ale wchłania wilgoć, co jest zbędne, jeśli chodzi o ubieranie warstwowe.
Inną sprawą jest bielizna termiczna z wełny merynosów (rasa owiec hodowana w Australii i Nowej Zelandii). Wełna ta składa się z miękkich włókien, a jej dobroczynne właściwości są już legendarne: pobudza krążenie krwi, działa antyseptycznie i zwalcza zmęczenie.
Ubiór na cebulkę – kupując odzież syntetyczną
Produkty z wełny merynosów są trwałe, miękkie i lekkie. Materiał oparty na unikalnym składzie nie pochłania zapachów, zbiera do 30% wilgoci, a także ma właściwości antystatyczne.
Ubiór na cebulkę można skomponować też z syntetyków. Odzież syntetyczna jest jeszcze bardziej praktyczna, ponieważ nie odkształca się i jest odporna na zużycie, a specjalne impregnacje lnu nie pozwalają na rozwój bakterii powodujących zapach potu, a raczej go wytwarzających (zapach potu jest produkt uboczny ich życiowej aktywności). Sam ubiór na cebulkę trzeba odpowiednio dobrać.
Kupując niezbędny zestaw należy zwrócić uwagę na strukturę, sprężystość i grubość materiału, z którego jest wykonany. Cechy te wpływają na szybkość odparowywania wilgoci, stopień dopasowania, komfort podczas ruchu oraz izolacyjność termiczną. Odzież dla miłośników sportów nie jest kompletna bez sztucznych włókien. Ich jakość przewyższa naturalne materiały. A wygoda noszenia takiej bielizny jest ogromna.
Ubrać się na cebulkę co to znaczy w warunkach aktywności
Ubrać się na cebulkę co to znaczy zatem jeśli chodzi o pozostałe elementy ubioru? Kiedy na zewnątrz robi się zimno, dodatkowa ochrona jest niezbędna. Bardzo ważne jest, aby materiał, z którego wykonane są produkty, zatrzymywał ciepło ludzkiego ciała i jednocześnie zapewniał niezbędną wentylację. W produkcji odzieży z materiałów naturalnych najczęściej wykorzystuje się puch. Jest doskonałym izolatorem.
Charakterystyczne właściwości tego materiału: lekkość, wysoki stopień kompresji, zdolność przywracania objętości i doskonałe właściwości termoizolacyjne. Do produkcji wykorzystuje się naturalny puch gęsi, łabędzi, kaczek i nurów.
Produkty wykonane z puchu mają wiele zalet, oprócz już wymienionych, można dodać zwartości (łatwo się skręca i mieści nawet w małym plecaku), i się nie roluje. Ciepło produktu wypełnionego puchem zależy bezpośrednio od stosunku puchu i pierza. Na etykiecie często są oznaczone jako puch/pióro. Im wyższy poziom puchu, tj. zawartość puchu, tym cieplejsza kurtka. Doświadczeni kupujący zwracają również uwagę na wskaźnik Fill Power (FP). Mówi o możliwości odzyskania puchu po kompresji. Im wyższa wartość, tym lepsza jakość puchu.
Jak jeszcze możesz ubrać się na cebulkę? Co to znaczy, że producenci wykorzystują syntetyczne ocieplenia? W kurtkach często stosuje się materiały sztuczne. To Shelter, Polartec i jego odmiany (Polartec Classic, Polartec ThermalPro, Polartec WindPro lub Polartec Windblock).
Shelter to ocieplenie wybierane przez profesjonalistów ceniących sobie komfortowe warunki wypoczynku. Jakie są zalety materiału? Jest hydrofobowy, nie przepuszcza i nie wchłania wilgoci, jest lekki, doskonale chroni przed zimnem, posiada specjalny system wymiany ciepła, nie kurczy się po praniu, szybko schnie i nie krępuje ruchów podczas noszenia.
0 Komentarze