Główną ideą trzech warstw w odzieży jest niedopuszczenie do przegrzania lub zmarznięcia. Przede wszystkim dotyczy to miłośników aktywności na świeżym powietrzu – narciarzy, turystów, wspinaczy, biegaczy przełajowych czy rowerzystów. Jak właściwie ubierać się na cebulkę?
Ubieranie warstwowe – czym jest?
W przypadku aktywności na świeżym powietrzu w chłodnych porach roku, charakterystyczne są skoki temperatury ciała. Turysta pokonuje strome podjazdy, rozgrzewa się, potem siada na odpoczynek i marznie. Aby zapobiec przegrzaniu i wychłodzeniu organizmu, wskazane jest właśnie ubieranie warstwowe.
Każda warstwa spełnia swoją funkcję: pierwsza pochłania i usuwa wilgoć, druga zatrzymuje ciepło, trzecia chroni przed złą pogodą. Uzupełniając się, utrzymują stabilną temperaturę ciała i zapewniają nam komfort termiczny. Warstwy można i należy je łączyć, biorąc pod uwagę pogodę, ale ubieranie warstwowe zadziała tylko wtedy, gdy użyjesz odzieży funkcjonalnej i nie zamienisz warstw.
Jak się ubrać na cebulkę – warstwa podstawowa
Istnieją trzy główne warstwy:
- • Pierwsza – podstawowa.
- • Średnia – ocieplająca.
- • Zewnętrzna - ochronna.
Oprócz głównych istnieją również warstwy pośrednie i łączone, ale nie zmieniają one istoty systemu. Jeśli chcesz wiedzieć jak się ubierać na cebulkę, przede wszystkim musisz zrozumieć znaczenie pierwszej warstwy.
Obejmuje wszystkie rodzaje bielizny termicznej, które mają bezpośredni kontakt ze skórą – T-shirty, koszulki termiczne, kalesony, skarpetki. Zadaniem warstwy podstawowej jest odprowadzanie potu do kolejnych warstw odzieży w celu dalszego odparowania. Przy prawidłowym dobraniu bielizny termicznej skóra pozostaje sucha.
Ważne jest jak się ubrać na cebulkę, ale też to, z jakiego materiału jest odzież. Bielizna termiczna szyta jest z tkanin syntetycznych, wełny lub ich kombinacji. Syntetyki lepiej odprowadzają wilgoć, szybciej schną. Wełna nie odprowadza wilgoci tak szybko, ale szybciej się nagrzewa, dzięki czemu jest bardziej odpowiednia do noszenia na co dzień i aktywności o niskiej aktywności fizycznej.
Bielizna termiczna różni się również gęstością. Cienkie produkty przeznaczone są na ciepłą porę roku i intensywne obciążenia. Gęsty - zapewni ciepło zimą.
Ubiór na cebulkę – warstwa środkowa i zewnętrzna
Najlepszą „baterią”, która nas ogrzewa na mrozie, jest nasze własne ciało. Najważniejsze jest, aby zatrzymać emanujące z niego ciepło. I to jest główne zadanie warstwy środkowej. Ubiór na cebulkę musi przepuszczać wilgoć, aby nie zakłócać pracy warstwy podstawowej, ale jednocześnie gromadzić i zatrzymywać ciepłe powietrze.
Najpopularniejszą opcją jest odzież z polaru. Dzięki szczelinie powietrznej między kosmkami doskonale zatrzymuje ciepło, przepuszcza wilgoć i szybko schnie. Jedyną wadą polaru jest to, że jest przewiewny, przez co używanie go bez osłony wiatroszczelnej jest niewskazane. Ubiór na cebulkę można uzupełniać. Na przykład możesz założyć dwa polary zamiast jednego i uzupełnić ubiór lekką, cienką kurtką z wypełnieniem puchowym lub syntetycznym.
Zadaniem powłoki zewnętrznej jest zapobieganie zamoczeniu i podmuchom wiatru. W przeciwnym razie ciepło szybko się rozproszy. Odzież wierzchnia w tym przypadku to najczęściej kurtki membranowe, spodnie, kombinezony. Wykonane są ze specjalnej tkaniny ze wbudowaną membraną, która uwalnia parę od wewnątrz, ale nie przepuszcza wilgoci. Dodatkowo pokryta jest impregnatem hydrofobowym, aby krople spływały z tkaniny. Im wyższy wskaźnik wodoodporności, tym na trudniejsze warunki pogodowe, przeznaczona jest warstwa wierzchnia.
Ubranie na cebulkę – o czym jeszcze należy pamiętać?
Często, jeśli chodzi o ubranie na cebulkę, stosowana jest odzież softshellowa. Jest to połączenie warstw izolacyjnych i ochronnych. Składa się z polaru wewnątrz i kurtki, pomiędzy którymi zbudowana jest wodoodporna, paro przepuszczalna membrana. Taka warstwa zewnętrzna ochroni przed wiatrem i krótkimi opadami deszczu.
Samo ubranie na cebulkę sprawdzi się, gdy będzie działał jako jeden system i składał się z rzeczy funkcjonalnych. Na przykład, jeśli zamiast wysokiej jakości bielizny termicznej założysz bawełniany T-shirt, szybko przesiąknie on potem. W takiej sytuacji nawet ciepły polar i membranowy top nie uchronią cię przed przemarznięciem. Znaczenie ma również rozmiar bielizny termicznej. Powinna ciasno przylegać do skóry, aby usunąć jak najwięcej potu z ciała, aby zapobiec jego odprowadzaniu i gromadzeniu się w jednym miejscu.
To samo dotyczy innych warstw. Cienka i lekka bluza z polaru zapewni ci więcej ciepła niż obszerny sweter z wełny i nie zajmie dużo miejsca w plecaku, jeśli będziesz musiał ją zdjąć. Jeszcze bardziej odpowiedzialnie musisz podejść do wyboru kurtki. Tutaj główną rolę odgrywa jakość membrany, a nie ilość warstw izolacji.
0 Komentarze