Latem ubrania powinny nie tyle chronić nas przed zimnem, ale zapobiegać przegrzaniu i zapewniać komfort termiczny. Aby było to możliwe, muszą być wykonane ze specjalnych tkanin.
Czym się cechują letnie tkaniny i materiały?
Tkaniny letnie powinny charakteryzować się kilkoma podstawowymi właściwościami: lekkością, higroskopijnością, hipoalergicznością. Takie cechy są nieodłącznie związane z materiałami naturalnymi lub mieszanymi. Należy jednak pamiętać, że lato jest inne dla każdego regionu: Jadąc na wakacje na południe Europy, najbardziej odpowiedni jest perkal i len, które doskonale przepuszczają powietrze i chłodzą skórę w upale. W dni chłodniejsze i przy zmiennej pogodzie przydadzą się rzeczy z delikatnej wełny, które równie dobrze radzą sobie w temperaturze +22, jak i +15 stopni.
Dobrze, jeśli letnie tkaniny i materiały mają właściwości przeciwgrzybicze i są w stanie zapobiec rozwojowi bakterii. Tkanina na lato musi być miękka i przyjemna w dotyku. Sukienki, spódnice i bluzki na ten sezon często szyte są bez podszewki, dzięki czemu materiał nie powoduje podrażnień skóry.
Letnie sukienki i spodnie nie muszą być uszyte w całości z naturalnych tkanin. Dodatek włókien syntetycznych sprawia, że materiał jest trwalszy i łatwiejszy w pielęgnacji. Na przykład naturalny len bardzo się marszczy. Jeśli nie dodamy do niego syntetyków, sukienka czy spodnie mogą się pognieść nawet podczas ich noszenia. Dodatkowo takie letnie tkaniny i materiały dłużej zachowują kolor. Najpopularniejsze tkaniny na lato to:
• Len.
• Bawełna.
• Jedwab.
• Wiskoza.
• Szyfon.
• Satyna.
• Wełna.
Modne materiały ubrań – len i bawełna
Naturalny, niebielony len to doskonały wybór na upalne dni. Pomimo delikatnej pielęgnacji, sukienki i spodnie z tej tkaniny pozostają najlepszym rozwiązaniem na lato. Len doskonale przepuszcza powietrze i usuwa nadmiar wilgoci, materiał ten jest w stanie „schłodzić” skórę. Brak barwników docenią osoby o wrażliwej skórze, skłonnej do reakcji alergicznych. Często stosuje się również len barwiony: nie blaknie na słońcu, długo zachowuje jasność koloru. Modne materiały ubrań to też oczywiście bawełna. Bawełniane ubrania letnie znajdują się w każdej szafie. Sukienki, bluzki, T-shirty, spodnie, spodenki, peleryny, czapki, torby, dodatki - z bawełny można uszyć wszystko.
Takie modne materiały ubrań mogą mieć różną gęstość: im wyższa, tym łatwiejsza w pielęgnacji. Gęsty materiał można prać w pralce, wykręcać i suszyć na słońcu. Aby zapobiec kurczeniu się odzieży, należy ją prać w temperaturze nieprzekraczającej 40 stopni i suszyć w pozycji poziomej lub na wieszaku. Bawełnę można prasować w wysokich temperaturach. Jednak zaleca się robić to z użyciem wilgotnej szmatki.
Jakie są najbardziej lekkie tkaniny letnie?
Jeśli chodzi o lekkie tkaniny letnie, to na pierwsze miejsce wysuwa się jedwab. Jedwab naturalny i sztuczny to doskonały wybór do produkcji odzieży letniej. Miękki materiał dobrze się układa, utrzymuje swój kształt i dopasowuje się do sylwetki. Podobnie jak len, jedwab jest w stanie chłodzić skórę, co jest ważne w upalne dni. W chłodny letni wieczór jedwab zatrzymuje ciepło ciała, zapobiegając hipotermii. Nowoczesne techniki pozwalają na wytwarzanie wysokiej jakości sztucznego jedwabiu, który nie ustępuje naturalnemu. Jedyną różnicą jest to, że tkanina syntetyczna nie ma właściwości antybakteryjnych.
Kupując produkty jedwabne, należy pamiętać, że te lekkie tkaniny letnie szybko blakną w ostrym słońcu. Dlatego jasne ubrania mogą wyblaknąć w ciągu kilku sezonów. Aby przedłużyć żywotność, zaleca się suszenie rzeczy w cieniu i, jeśli to możliwe, unikanie bezpośredniego światła słonecznego - jedwabne ubrania zakładaj późnym popołudniem, kiedy wpływ promieniowania ultrafioletowego nie jest tak agresywny.
Wygodne letnie tkaniny – co wybrać?
Do szycia letnich ubrań często wykorzystuje się niedrogą i funkcjonalną wiskozę. Tkanina jest sztuczna, chociaż wykonana jest z naturalnych włókien drzewnych. Wiskoza ma wszystkie zalety tkanin naturalnych: higroskopijność, lekkość, oddychalność. Ponadto dobrze się rozciąga, dobrze dopasowuje się do sylwetki i utrzymuje swój kształt. Te wygodne letnie tkaniny można prać wygodnie w pralce.
Z kolei szyfon może być wykonany z bawełny, sztucznego jedwabiu, jedwabiu lub poliestru. Najczęściej stosuje się materiał mieszany. Wszystkie rodzaje szyfonów są dobrze wentylowane, lekko marszczą się i dostosowują do temperatury powietrza (chłodzą w upale i utrzymują ciepło w chłodnym). Te wygodne letnie tkaniny ustępują jednak satynie.
Gładko lejące się satynowe sukienki i spodnie to obowiązkowy atrybut gorącego lata. Merceryzowanie zapewnia gładkość i jasność powierzchni, pozwala zachować wyrazistość koloru przez długi czas. Sukienki i bluzki wykonane z satyny nie blakną na słońcu, można je bezpiecznie nosić w południowym upale i suszyć na słońcu.
0 Komentarze