Slow life to filozofia życia, która z roku na rok staje się coraz bardziej popularna na całym świecie, jej zwolenników nie brakuje także w Polsce. Jeżeli pojęcie to słyszysz po raz pierwszy, chcesz tę filozofię poznać bliżej i być może zacząć stosować ją we własnym życiu, to nasz artykuł jest lekturą w sam raz dla Ciebie.
Jak narodziła się filozofia slow life?
Samo pojęcie „slow life” wywodzi się z języka angielskiego i oznacza zwolnienie tempa, nie tylko życie bez bieganiny i presji, ale także bez niezdrowego, spożywanego w pośpiechu jedzenia. Korzenie tego ruchu mają początek w XX wieku, a dokładniej w 1986 roku. To właśnie wtedy włoski krytyk kulinarny skrytykował restauracje należące do sieci McDonald' serwujące mało zdrowe jedzenie. Jego krytyka sprawiła, że wielu kucharzy zaczęło serwować zdrowe jedzenie – slow food było więc pierwsze. Obecnie pod pojęciem slow life kryje się znacznie więcej, na czym polega filozofia slow life? Filozofia to zachęca nas do tego, abyśmy zaczęli wolniej żyć, dzisiaj mówi się już nie tylko o slow food, ale także slow pareting, slow business czy slow travel. Jak żyć w stylu slow life? Jeśli chcesz żyć w duchy slow life, zacznij żyć wolniej, we własnym tempie i w zgodzie z samym sobą. |Postaraj się zachować równowagę między życie prywatnym a zawodowym. Możesz zerwać z konsumpcjonizmem, ograniczyć ilość kupowanych rzeczy, zdrowo się odżywiać, unikać spożywania wysoko przetworzonej żywności.
Czy życie w stylu slow jest dobre?
Zastanawiasz się nad tym., czy życie w stylu slow jest dobre? Z pewnością tak niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na unikanie jedzenia typu fast food i zaczniesz przygotowywać posiłki samodzielnie wybierając składniki wysokiej jakości, czy też postawisz na minimalizm ilość kupowanych rzeczy. Jednym z elementów slow life może być slow fashion, co oznacza rezygnację z kupowania ubrań wyprodukowanych w Krajach Trzeciego Świata, w których pracownicy nie są szanowani.
Jakie są zasady slow life?
Wiesz już mniej więcej na czym polega slow life, poznaj teraz 10 zasad slow life. Filozofii slow life przyświecają następujące idee:
1.Wyznacz cele.
Powinieneś mieć cel, do którego będziesz dążyć, nie musi to być jakiś wielki cel, którego osiągnięcie będzie trudne do zrealizowania. Zgodnie z tą zasadą musisz też nauczyć się nie przywiązywać wagi do błahostek, wykorzystaj wolny czas na realizację wyznaczonego, istotnego dla Ciebie celu.
2.Zadbaj o relacje z najbliższymi osobami
Zastanawiasz się, jak żyć w stylu slow life? Postaw granice między życiem zawodowym a prywatnym – nie możesz przez dwadzieścia cztery godziny na dobę żyć sprawami firmy. Nie żyj wyłącznie jej sprawami, nadmiar stresu nie jest korzystny dla zdrowia. Pracuj mądrze, deleguj zadania, nie zaniedbuj relaksu i odpoczynku, znajdź więcej czasu dla bliskich. Prowadzisz własną firmę i zatrudniasz pracowników? Stwórz dla nich strefę relaksu.
3.Dbaj o siebie
Regeneruj swoje siły, naucz się efektywnie wypoczywać, bądź osobą asertywną, znajdź w ciągu dnia kilka minut wyłącznie dla siebie.
4.Uporządkuj swoją kuchnię, szafę i kosmetyczkę
W tym celu zrezygnuj z półproduktów i gotowego jedzenia, które trzeba tylko podgrzać w kuchence mikrofalowej. Kupuj świeże składniki wysokiej jakości i z nich przygotowuj posiłki. Postaw na niewielką ilość ubrań w swojej szafie, wybieraj te dobrej jakości w ponadczasowych fasonach – posłużą Ci przez kilka sezonów, będą modne niezależnie od aktualnych modowych trendów. Z kolei w Twojej kosmetyczce powinny się znaleźć naturalne kosmetyku, które nie były testowane na zwierzętach.
5.Kontroluj informacje, które do Ciebie spływają
Nie na wszystkie informacje, które do Ciebie docierają masz wpływ, niektóre dotrą do Ciebie, gdy będziesz na przykład przeglądać strony internetowe, ale już to, co czytasz bądź oglądasz zależy wyłącznie od Ciebie. Dla własnego komfortu psychicznego skupiaj się przede wszystkim na pozytywnych informacjach. Pamiętaj też, że nie ze wszystkimi informacjami musisz być na bieżąco.
6.Żyj aktywnie
Jak żyć w stylu slow life? Żyj aktywnie, staraj się, jak najwięcej czasu spędzać blisko natury. Zrezygnuj lub przynajmniej mocno ogranicz korzystanie z jednorazowych reklamówek.
7.Postaw na minimalizm
Filozofia slow life zakłada ograniczenie ilości kupowania nowych rzeczy, kupuj mniej, ale ubrania dobrej jakości, ubieraj się w second handach. Slow life oznacza również nie marnowanie jedzenia.
0 Komentarze